SEO (Search Engine Optimization)
Priprava SEO optimizirane vsebine za spletno stran
V svetu SEO optimizacije poznamo več kot 200 faktorjev za rangiranje. Eden izmed najpomembnejših dejavnikov za dobre uvrstitve je dolga in kvalitetna vsebina na spletni strani. Ravno pomanjkanje vsebine je pogosta težava tako predstavitvenih strani kot spletnih trgovin.
Pri pripravi vsebine je potrebno najprej definirati cilje, ki jih želite doseči z vašo vsebino. Želite povečati spletno prodajo? Ali pa morda povečati število oddanih povpraševanj? Na podlagi ciljev je potrebno določiti tip vsebine, na katero se morate osredotočiti.
Če je vaš cilj povečanje prodaje, potem se osredotočite na informativno vsebino, ki bo optimizirana za spletne iskalnike in bo hkrati nudila dobro uporabniško izkušnjo (UX). Vaš sekundarni cilj naj bo redno pisanje blog prispevkov, v katerih pišete o stvareh, ki se navezujejo na vaš posel.
Kakšna je kakovostna vsebina?
- Temelji na analizi ključnih besed in razumevanju (poznavanju) vaše ciljne skupine. Pri tem uporabite informacije, ki jih iščejo vaši obiskovalci. Postavite se v njihovo kožo in jim ponudite odgovor z dodano vrednostjo. V besedilu ne pozabite na uporabo ključnih besed (kjer je to mogoče), pri tem pa morate paziti, da besedilo še vedno izgleda “naravno”.
- Kakovostna vsebina je tista, ki se jo lahko optično hitro prebere. Razdelite jo na krajše odstavke, besedila ločite s podnaslovi (H2, H3) uporabite krepke tiskane besede, oznake, narekovaje, oštevilčene sezname in druge elemente, s katerimi pritegnete bralčevo pozornost.
- V vsebino vključite video posnetke, slike, infografiko, grafe in druge multimedijske vsebine, če je to le mogoče.
- Kakovostna vsebina ima vabljiv poziv k dejanju (oddaja povpraševanja, naročilo izdelka, naročilo storitve, kontakt za več informacij itn.) ali jasen naslednji korak.
- Kakovostno vsebino je mogoče deliti na družabnih omrežjih. Pri tem se vprašajte, ali je vsebina dovolj kvalitetna, da bi jo delili na socialnih omrežjih.
- Vsebina, ki je kakovostna, vsebuje interne povezave na povezane produkte ali podstrani.
- V besedilu morajo biti vključene sorodne besede iz vaše niše (sopomenke, druge oblike besed itn.).
- Besedilo naj bo primarno pisano za uporabnika, medtem ko naj bo zadostitev iskalnim algoritmom drugotnega pomena.
Spletna vsebina
Z eno ključno besedo se osredotočite na eno ciljno stran. V kolikor to ni mogoče, lahko na eni strani združite dve ali več sorodnih ključnih besed.
Kaj je ključna beseda?
Ključne besede so besede, ki jih ljudje iščejo v spletnih iskalnikih; so tako imenovane iskalne poizvedbe. Kot lastnik spletnega mesta želite, da so vaše ključne besede relevantne glede na vašo storitev ali dejavnost, ki jo opravljate. Vaše ključne besede lahko najdete v analizi ključnih besed.
Primer: moški čevlji
Kaj je daljša ključna beseda?
Daljša ključna beseda je besedna zveza, sestavljena iz več besed, ki ima običajno manjše število povprečnih mesečnih iskanj. Poiščite ključne besede, ki so relevantne glede na vašo nišo in jih vaša konkurenca še ni umestila na njihovo stran.
Pri iskanju daljših ključnih besed si lahko pomagate tudi z Google Related Searches oz. sorodnimi iskalnimi izrazi. Te lahko najdete na dnu iskalnika ali v iskalnik vpišete ključno besedo in pritisnete presledek; tako se vam bodo glede na vaš iskalni niz prikazala sorodna iskanja.
Primeri:elegantni moški čevlji, moški čevlji za prosti čas, moški usnjeni čevlji, moški športno elegantni čevlji itn.
OPOMBA: Googlov algoritem je dovolj pameten, da prepozna sopomenke, sorodne besede ter razlikuje med ednino in množino.
Zlata pravila ključnih besed:
- Ključna beseda naj se pojavi že v prvem odstavku besedila.
- Univerzalno pravilo glede gostote uporabe ključnih besed ne obstaja. Poskusite jih vključiti čim večkrat, a pazite, da besedilo pri tem še vedno izgleda “naravno”. Zlato pravilo je: več kot je besedila, večkrat lahko ključne besede uporabimo v njem.
- Izogibajte se prekomernemu kopičenju ključnih besed.

Naslovi in podnaslovi so oznake, ki vodijo uporabnike skozi spletno vsebino. Z njimi dolgo vsebino razdelimo na več manjših delov, ki jih uporabniki lažje preberejo. Podnaslovi naj vsebujejo ključno besedo ali obliko besede, ki je relevantna za vašo stran. Najpomembnejši je glavni H1 naslov, ki je običajno prisoten samo na vrhu strani in uporabljen samo enkrat na strani ali blog prispevku. Drugi podnaslovi se lahko na strani uporabijo večkrat, dokler sledijo hierarhični strukturi.
Hierarhična struktura URL naslovov:
Glavni naslov strani
Podnaslov
Podnaslov
Podnaslov
Podnaslov
Primer uporabe podnaslovov na strani:
H1: Pohodni čevlji
H2: Moški pohodni čevlji
H3: Nizki moški pohodni čevlji
H3: Visoki moški pohodni čevlji
H4: Kako izbrati prave moške pohodne čevlje?
H2: Ženski pohodni čevlji
H3: Nizki ženski pohodni čevlji
H3: Visoki ženski pohodni čevlji
H4: Kako izbrati primerne ženske pohodne čevlje?
Primer odlične pristajalne strani z veliko vsebine: https://3dprinting.com/what-is-3d-printing/
Vsebina (oz. pri trgovinah opisi kategorij)
Kot smo že omenili, je poglavitna pomanjkljivost spletnih trgovin pomanjkanje vsebine. Predlagamo, da dodate opise za vse kategorije vaših izdelkov. Dolžina posameznega opisa naj bo vsaj 500 besed, priporočljivo pa je, da je opis še daljši. Daljši kot je opis kategorije, večkrat lahko namreč uporabite ključno besedo. Sam opis kategorije lahko umestimo na vrh ali na dno strani in ga elegantno skrijemo s funkcijo »Preberi več«. V besedilu uporabljajte ključne besede in njihove različne oblike. V opise kategorij vstavite tudi notranje povezave.
Uporaba notranjih povezav
Z notranjimi povezavami še dodatno okrepite strukturo celotne spletne strani in izboljšate uporabniško izkušnjo. Te povezave lahko vodijo na povezane vsebine znotraj vaše spletne strani. Povezava naj bo neposredno na ključni besedi, saj pri notranjih povezavah ni treba preveč paziti na »anchor povezave«.
Uporaba zunanjih povezav
Dodajanje zanesljivih in informativnih povezav z vaših strani na avtoritetne strani pripomore k izboljšanju verodostojnosti vašega spletnega mesta. Povezovanje z zunanjimi stranmi vaši strani ne bo škodilo, v kolikor bodo povezave kvalitetne. S takšnimi povezavami boste pomagali izboljšati avtoriteto vašega spletnega mesta, in sicer tako, da gledalcu zagotovite sklicevanje na druge strani oziroma spletne vire. Če boste kdaj ustvarili povezavo na drugo spletno mesto, jih prosite, naj vam – če je le možno – »vrnejo uslugo« in ustvarijo povezavo na vaše spletno mesto.
Katere strani so tu kvalitetne in avtoritativne? Govorimo o straneh, kot so npr.: Zveza potrošnikov Slovenije, Delo, Večer, Obrtna zbornica Slovenije, Wikipedia, YouTube itn.
Primer opisov kategorij za spletne trgovine:
- https://www.pricaraj.si/racunalnistvo/prenosni-racunalniki (na vrhu strani)
- https://www.ceneje.si/L2/14/racunalnistvo/prenosniki (na vrhu strani)
- https://studentska-trgovina.si/collections/darila-za-rojstni-dan (na dnu strani)
- https://www.blue-tomato.com/sl-SI/products/categories/Snowwear-0000004P–Snowboard+jakne-0000004Q/gender/men/ (na dnu strani)
Primer običajne spletne strani:
- https://3dprinting.com/what-is-3d-printing/
Multimedija
Spletni iskalniki želijo iskalcem prikazati najboljši možni zadetek za iskani izraz, zato je pomembno, da na stran dodate različne vrste vsebin, s katerimi izboljšate uporabniško izkušnjo, zmanjšate »bounce rate« in povečate čas na strani ter stopnjo konverzije.
Na stran lahko dodate:
- video posnetke,
- slike,
- zvočne posnetke,
- infografike,
- ankete in kvize,
- zemljevide,
- načrte,
- animacije in še veliko več.
Nadomestno besedilo slik (alt tags)
Optimizacija slikovnega materiala omogoča prikaz slik med slikovnimi zadetki v iskalnikih. Tehnologija prepoznavanja slik se vsako leto izboljšuje, a ker iskalniki trenutno še ne »vidijo« slike na spletni strani, je potrebno sliko čim bolje opisati in na takšen način povedati iskalnikom, kaj je na sliki prikazano.
Kako napisati nadomestna besedila slik, si lahko preberete na povezavi https://yoast.com/image-seo-alt-tag-and-title-tag-optimization/. Na platformi WordPress lahko slike urejate na sledeč način: Mediji → izberete posamezno sliko → napis, nadomestno besedilo in opis slike.
V samo poimenovanje slike vključite ključno besedo ali besedno zvezo. Nadomestno besedilo slike ali alt-tag je pomemben atribut, ki ga morate dodati vašim slikam. Z nadomestnim besedilom z drugimi besedami povemo, kaj se na sliki nahaja (sopomenke, sorodni izrazi, daljše besedne zveze, daljše ključne besede itn.). Na kratko, enostavno opišite, kaj se na sliki nahaja.

Primer optimizacije slik:
- Naslov slike: varjenje aluminija
- Napis: napis, ki ga želite prikazati pod sliko (ni obvezno)
- Nadomestno besedilo slike: ročno varjenje aluminja
- Opis: z besedami opišemo, kaj je na sliki prikazano (Ročno varjenje različnih kosov aluminija po metodi TIG. Varjenje poteka v skladu z ISO XXXXX standardom itn.)
Zaključek
Zgoraj opisani ukrepi so okvirni vodniki za pripravo primerne vsebine. Največja težava pri večini spletni strani in trgovin je namreč ravno pomanjkanje besedila in ostale vsebine. Besedilo se lahko dopolni tudi kasneje, po našem pregledu pa vam bomo v primeru optimizacije še naknadno svetovali, če bodo potrebni kakršnikoli popravki.